Tranzitní ubytování v rodinném domě na půl cesty k moři do Dalmácie nebo Černé Hory přes Bosnu a Hercegovinu ve městě Pakrac (HR).

Jiří Vašátko, Marija Vašatko Mgr.


+420 604 170 735

vasatko.j@tiscali.cz

Kontaktujte nás

 

Levné ubytování v Černé Hoře tel. 604 953 467

 

PAKRAC

Město leží v údolí mezi pohořím Psunj a Ravna Gora a městem protéká řeka Pakra (přítok řeky Savapodle které se město jmenuje.  Městem prochází hlavní silnice Terezino Polje (hranice s Maďarskem) – Virovitica – Daruvar – Stara Gradiška (hranice s Bosnou a Hercegovinou). Pakrac je město s bohatou minulostí, zde působila první mincovna na území Chorvatska (12. století, moneta banovac)

Na území obce Pakrac, ale i v širší oblasti západní Slavonie Etno-park Čantalo nabízí užívání v přírodě a příležitost, aby se návštěvník seznámil s tradičním dědictvím tohoto kraje. Kemp Matkovac, vzdálený necelých 2,5 km od městského centra, umožňuje užívání v jezeře a v moto-sportech a pro horské túry i příjemné procházky je tu pohoří Psunj a horská chata Omanovac (654 m). V bezprostřední blízkosti horské chaty jsou dvě startovací plochy pro vzlétání paraglidistů a jiných vzdušných sportovců.

Z pakrackých památek stojí za zmínku především vinný sklípek Spahijski podrum, šlechtický statek rodu Janković, zámek barona Trenka, kostel Nejsvětější Trojice,kostel Nanebevzetí Panny Marie, stará radnice. Tyto památky se mohou vidět během procházky centrem města a vzdálené cca 1 km od místa ubytování.

Fotogalerie: Pakrac

 

TURISTICKÁ MÍSTA V OKOLÍ

LIPIK - v 19.stol. zde bylo znova objeveno horké zřídlo bohaté na fluor, sodík a vápník. Po válce v r.1991 zde vyrostly nové lázně, hotely a léčebná střediska. Město je proslulé chovem lipicánů, koní vyšlechtěných v 16.stol. ve slovinském městě Lipice.

 

DARUVAR - lazeňské město s horkými léčivými prameny vyvěrajícími v pohoří Papuk (Daruvarske Toplice). Daruvar je centrem české komunity, která si zachovává rodný jazyk i tradice.  

Daruvar má díky svým teplým léčivým pramenům už dávnou historii. Už v dobách římských byl tento zdejší přírodní unikát hojně využíván - dnešní lázně a termální koupaliště jsou postaveny na těchto antických základech. První Češi přišli na Daruvarsko už v polovině 18. století a systematické stěhování pak trvalo více než 50 let. Důvody k odchodu z české domoviny byly jasné a pro mnohé Čechy, Moravany a Slezany lákavé – volná a dostupná půda, příslib různých úlev, včetně osvobození od vojenské povinnosti. Dnešní čeští obyvatelé jsou příslušníci rozvětvené české krajanské menšiny, mnohé rodiny tu žijí už v šesté i sedmé generaci. Jsou to vesměs potomci drobných zemědělců, kteří získali v západní Slavonii zanedbané pozemky a tyto znovu svoji prací zúrodnili.

Pro rozvoj města ve střední části Chorvatska, na úpatí hory Papuku v údolí řeky Toplice v nadmořské výšce sto šedesát metrů, i léčivých lázní byl v roce 1745 příchod hraběte Jankoviće do tohoto kraje, který pojmenoval město.

V léčebném hotelu Termal, ve kterém jsme bydleli, v daruvarských lázních, jinak řečeno v Daruvarských Toplicích, bylo nedávno, při příležitosti třicátého výročí jeho provozu otevřeno nové, moderní a špičkové wellnessové středisko. Na rozloze 1800 čtverečních metrů jsou dva venkovní i kryté bazény, finská a infračervená sauna, parní lázeň, aromaterapie, solárium, zóna péče o obličej a tělo a svět masáže. Tato wellnessová oáza je vhodně začleněna do přírodního prostředí parku starého několik století u pramenů termální vody a léčivého minerálního bahna.

Daruvarské lázně mají nepochybně geotermální prameny, jejichž léčivé působení bylo známé už od doby osídlení této oblasti.
Základem zdravotní péče lázní je léčebný hotel Termal, vystavěný v roce 1980. Lázně se staly známými i díky sportovní rehabilitaci. Jezdí sem čím dál více špičkových sportovců, kterým zde odborníci pomáhají při léčení sportovních zranění. První světoznámí sportovci byli chorvatští lyžaři Janica a Ivica Kostelićovi. Ve zdejším termálním vodním parku je výlučně geotermální voda, jejíž průměrná teplota v bazénu je 32 stupňů. Koupání v něm je maximálně příjemné

Okolí je známé svými dobrými víny, které lze ochutnat v koštovnách na vinné stezce.

 

PŘÍRODNÍ PARK PAPUK se nachází východně od Pakracu. Patří do Slavonského pohoří a je jeho nejvyšším vrchem. Oblast parku přírody charakterizují překrásné zalesněné krajinky. Je zde hodně míst, které si nelze nechat ujít, od geologických zvláštností, botanických zajímavostí kraje, historických staveb až po archeologická naleziště. Pro návštěvníky je park přírody Papuk otevřen po celý rok. Skýtá různé možnosti rekreace a je dokonalým místem k prožití aktivní dovolené (horská cyklistika, horské túry, procházky po přírodě, které jsou atraktivní ve všech ročních dobách). Na horské túry se mohou vydat všichni bez ohledu na věk, protože vršky pohoří Papuku dosahují jen 1000 metrů výšky. V létě jsou zde k dispozici bazény s termální vodou v termálním koupališti „Toplice“ (“Lázně”) nedaleko od obce Velika.